Biskup Gliwicki Jan Kopiec, w związku z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, z dniem 25 marca 2020 r. nakazuje przestrzegać do odwołania następujących zasad regulujących życie wspólnot parafialnych:

CELEBRACJE MSZY ŚWIĘTYCH

1. Od poniedziałku 20 kwietnia br. przywraca się możliwość celebracji Mszy św. z ludem, ale w ogrniczonej liczbie (15 m2 na jedną osobę).

2. Każdego dnia o godz. 7.00, zgodnie z nakazem Biskupa Gliwickiego, odprawiana będzie dodatkowa intencja do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.

DYSPENSA BISKUPA GLIWICKIEGO

3. Biskup Gliwicki udzielił do odwołania dyspensy od obowiązku udziału we Mszach św. niedzielnych i świątecznych. W tym przypadku zaleca się udział duchowy w transmisjach Mszy świętych przez telewizję, radio i za pośrednictwem internetu.

KOMUNIA ŚWIĘTA

4. Wszyscy wierni uczetsniczący w transmicji zachęceni są do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem przez Komunię św. duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą:

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się
    z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.

5. Czas komunii świętej wielkanocnej, do której jesteśmy zobowiązani trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (do 7 czerwca br.)

ZAKAZ ODWIEDZIN CHORYCH

6. Badal zabrania się duszpasterzom odwiedzania chorych z sakramentami w domach, chyba, że osoba chora znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. W takim wypadku kapłan powinien zachować jak najdalej idące środki ostrożności.

7. W dalszym ciągu zawieszona zostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

POGRZEBY

8. Pozostaje w mocy nakaz ograniczenia uroczystości pogrzebowych jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), którą można odprawić w obecności najbliższej rodziny zachowując jednak bezpieczną odległość pomiędzy obecnymi oraz przepis prawa państwowego o ograniczeniu liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób – nie wliczając kapłana oraz obsługi ceremonii.

9. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, zgodnie z organiczeniem liczby osób, lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń poczynionych z rodziną zmarłego.

OTWARTY KOŚCIÓŁ

10. Kościoły nadal będzie otwarty celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy. W tygodniu od mszy porannej do wieczornej, a w niedziele i święta od mszy porannej do mszy popołudniowej.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

1. Zawiesza się w parafii dotychczasowy sposób spowiedzi św. w konfesjonale.

2. Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności wszyscy wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe. W tej pierwszej spowiedzi będą musiały zostać wyznane grzechy ciężkie odpuszczonych w sposób nadzwyczajny.

3. Jest możliwe skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania dla wiernym, którzy o to poproszą. Miejscem takiej spowiedzi będzie tylko górna kaplica Matki Bożej. Przy spowiedzi należy zachować większą odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem.

POZOSTAŁE INFORMACJE

1. Ksiądz Biskup każdego dnia zaprasza wszystkich wiernych naszej diecezji – zarówno duchownych jak i świeckich – do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 tak, by mogła się ona zakończyć Apelem Jasnogórskim. Kapłanów i osoby konsekrowane proszę o jej odmawianie w swoich wspólnotach, zaś wiernych świeckich w swoich rodzinach.

2. Na stoliku z tyłu kościoła wyłożone są żele o działaniu bakteriobójczym z których prosimy korzystać wchodząc lub wychodząc z kościoła.

3. Sprawy kancelaryjne prosimy nadal załatwiać telefonicznie.

4. Prosimy nadal śledzić informacje podane na niniejszej stronie, gdzie będą podawane informacje o ewentualnych zmianach.